تبلیغات متنی شما اینجا در اینجا قرار می گیرد

تبلیغات متنی شما در اینجا قرار می گیرد

گزارش عملکرد بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی

معاونت تحلیل و بررسی :

۱- دوره آموزشی رعد :

این دوره با هدف آشنا نمودن دانشجویان با سیر حرکت ائمه و نحوه برخورد آنها با مسائلی که در دوره آنها حادث می شده ،با حضور اساتید بزرگ تاریخ اسلام توسط این حوزه برگزار می گردد.

در مهر ماه دوره رعد ۱ با محوریت عاشورا و قیام امام حسین (ع) طی چهار جلسه و با حضور دکتر رجبی دوانی برگزار گردید.این برنامه مورد استقبال پرشور دانشجویان واقع شد .جهت افزایش کیفیت برگزاری مراسم خلاصه جلسه قبل به حاضرین تقدیم می شد.

سایر دوره های رعد در ماه های بعد ان شاء الله برگزار می گردد.

 


 

معاونت تربیت و آموزش:

رسالت اصلی این معاونت در دانشگاه علوم قضایی رشد اخلاقی وفقهی و معرفت دانشجویان است . در این راستا این معاونت اقدام به برگزاری برنامه های ذیل در این مدت نموده است:

۱-حلقات صالحین خوابگاهی:

محتوای این حلقات سیر جهان بینی شهید مطهری می باشد. دانشجویان در این حلقه ها تحت نظر مربی که خود از دانشجویان دوره بالاتر و آشنا با محتوا  می باشد به مباحثه و ارائه مطالب کتب شهید مطهری می پردازند . از برکات این حلقات می توان به جاری شدن روحیه علمی و مطالعه کتب جهان بینی و کار تربیتی در خوابگاه ها اشاره نمود.در این میان حلقه های ویژه مربیان تحت نظر اساتید سیر شهید مطهری و اخلاق به طور ویژه در جریان خواهد بود.

بنا بر این است که به امید خدا در این حلقات سیر جهان بینی شهید مطهری به طور کامل در طول یک سال برای دانشجویان دوره ۳۵ و ۳۶  گفته شود که ابتدائا از کتاب انسان و ایمان شهید شروع شده است.موضوع حلقه برای دانشجویان دوره ۳۴ و ۳۳ شرح خطبه متقین و شرح نامه امام صادق (ع) به جندب می باشد. همچنین در انتهای هر حلقه صالحین خلاصه مطالب شهید به دانشجویان تقدیم می گردد.

 ۲-کارگاه های احکام(فقه العبادات):

با توجه به احساس نیاز مبرم دانشجویان به یادگیری فقه العبادات در کنار فقه المعاملات و اهمیت این مساله برای اختبار دانشجویان جهت ورود به کار قضایی و مطالبات فراوان دانشجویان ،بسیج دانشجویی با برنامه ریزی دقیق اقدام به برگزاری این کارگاه نموده است.

در ابتدا یک کلاس برنامه ریزی شده بود که با توجه به استقبال فراوان دانشجویان تعداد کلاس ها به سه کلاس افزایش یافت .اساتید این کارگاه از اساتید حوزه مروی می باشند و همزمان به تدریس کتاب آموزش فقه استاد فلاح زاده اقدام نموده اند.

کتب دوره با هماهنگی موسسه معروف قم با تخفیف برای دانشجویان خریداری گردید و در اختیار آنها قرار گرفت.در ضمن تعداد جلسات این کارگاه ۱۰ جلسه پیش بینی گردیده و در انتها امتحان از دانشجویان گرفته می شود و گواهی اهدا می گردد.

 

 

-طرح کتاب خوانی شهید حججی :

این طرح با هدف آشنایی دانشجویان با حال و هوای دفاع مقدس و معرفی شهدای رشید اسلام در جریان هشت سال جنگ تحمیلی صورت می پذیرد . مرحله اول این طرح مسابقه کتابخوانی با معرفی کتاب (راز کانال کمیل) برگزار گردید.کتب این مسابقه با تخفیف به دانشجویان تقدیم گردید.


 

معاونت فرهنگی :

این معاونت علاوه بر فعالیت های رسانه ای فعالیت های ذیل را در مدت مذکور به عمل آورده است:

۱-محفل شعر :

این محفل به مناسبت هفته دفاع مقدس و عاشورای حسینی و با حضور شعرای ارزشمند آیینی آقایان:قاسم صرافان،احمد بابایی ،اسماعیل شبرنگ و ستار مشایخی برپا شد.در این مراسم از روایتگری جناب آقای همایون امیرزاده بهره برده شد و همچنین مستند “مادرانه”راجع به شهدای مدافع حرم اکران گردید.

با هماهنگی های صورت گرفته یک جلد کتاب تحت عنوان (جون خادم المهدی)به دانشجویان تقدیم شد.

۲-انتشار نشریات دانشجویی:

۳-مراسم استقبال از دانشجویان جدید الورود:

در این مراسم کوشش شد علاوه بر برنامه هایی که توسط دانشگاه برنامه ریزی شده بود ، برنامه هایی برای آشنایی بیشتر دانشجویان با فضای دانشگاه و لزوم تحصیل علم برگزار گردید.


 

معاونت علمی:

 

۱-مسابقه حقوقی بررسی فاجعه میانمار:

 

-کارگاه تکمیلی آموزش اصول فقه:

 

این کارگاه در هشت جلسه ی برگزار خواهد شد که به سرفصل های مهم درس اصل فقه یک می پردازد و مقدمه ای بر دوره ی پیشرفته ی اصول فقه خواهد بود.


 

معاونت قرآن و عترت:

برای برگزاری هر چه بهتر دوره های آموزش تجوید ،حفظ و … لازم بود سطح دانشجویان شناسایی و متناسب با سطح برای آنها کلاس برگزار نمود؛لذا این معاونت با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه اقدام به تعیین سطح دانشجویان نمود.

۱-محفل انس با قرآن کریم:

این محفل نورانی با حضور قاری برتر و ممتاز کشوری جناب آقای مهدی غلام نژاد برگزار گردید . همچنین  دو نفر از قاریان برتر دانشگاه در این محفل قرائت نمودند.

 


 

معاونت دفاع مقدس:

همانطور که در جلسات مختلف مطرح گردید ،بسیج دانشجویی در نظر دارد کتابی تحت عنوان “قضات جاویدان ” با موضوع شهدای قوه قضاییه منتشر نماید. در این راستا بازدید از خانواده معزز شهدا در دستور کار قرار گرفته است.


 

معاونت اردویی و تربیت بدنی:

۱-اردوی تهران گردی (بازدید از اماکن فرهنگی –تفریحی تهران بزرگ): این اردوی یک روزه با اولویت دانشجویان جدید الورود و با بازدید از اماکن تفریحی ذیل برگزار گردید:

۱-باغ پرندگان تهران                ۲-باغ موزه دفاع مقدس                          ۳-برج میلاد

۲-مسابقات پینگ پنگ: به مناسبت روز تربیت بدنی برای ایجاد شور و نشاط در محیط دانشجویی برگزار گردید.به نفرات برتر جوایزی اهدا شد.

هیئت فاطمیون بسیج دانشجویی:

این محفل دانشجویی به صورت میعادگاه هفتگی دانشجویان و با دعوت از مداحان بزرگ کشوری و اساتید اخلاق و واعظان گرانقدر برگزار می گردد. در این ماه به مناسبت ماه محرم الحرام سه برنامه برگزار گردید.تصاویر این برنامه ها تقدیم می گردد:

 

و السلام علی من اتبع الهدی

منبع نوشته:پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *